Kapalı Devre Soğutma Kuleleri

 

Kapalı devre prensibi çalışan soğutma kuleleri evoparatif soğutmanın etkinliğini ve su tasarrufu özelliklerini bir arada bulundurmaktadır. Bazı durumlarda soğutma çevriminin kapalı bir sistem olması tercih edilmektedir. Böyle bir sistem ikincil sirkülasyonun durdurulması ile etkili sıcaklık farklarının meydana getirildiği durumlarda avantaj sağlamaktadır. Kapalı devre soğutma kulelerinin içinde iki çevrim bulunmaktadır. Soğutulacak akışkan (primer çevrim) ısı değiştiricinin içindeki boruların içinde dolaşmaktadır. Bu ısı değiştiricinin yüzey alanına ikincil su sirkülasyonundan su püskürtülmektedir. Su ısıyı absorbe etmekte, püskürtülen suyun içinden geçen havaya aktarılmaktadır.

Isı değiştiricinin boruları düz veya kanatlı olarak dizayn edilebilmektedir. Düz borulu ısı değiştiriciler su bölmeli çelik borular ile kullanılmaktadır. Giriş ve çıkış bağlantıları bu bölmelere kaynaklanmıştır. Bütün parçalar sıcak daldırma galvaniz sayesinde paslanmaya karşı korunmaktadır. Kapalı devre soğutma kulelerinin bir de hibrit tip adı verilen modeli mevcuttur. Hibrit tip soğutma kulelerinde boru yerine kanatlı tip eşanjör kullanılarak ısıl verim artırılmaktadır. Bu sistemde bakır ya da alüminyum borular kullanılmaktadır. Isı değiştiricisi ise genellikle plastik kaplamalıdır. Kapalı çevrim kuleler ile optimum yerleşimi ve sisteme bütünleşmesini sağlamak çok kolaydır. Bunlara ilave olarak parçalara kolay ulaşım imkânı, bakım ve onarım kolaylığı, doğal kompakt görünümü, sessiz çalışması, dayanıklılığı ve ekonomikliği ile soğutma kulesi teknolojisinin ulaşabildiği en son noktayı hizmete sunmaktadır.

Tesisat mühendisliğinde öncü firma Vizyon Mekanik olarak sizlere soğutma kuleleri hizmetini sunmaktayız. Sizde yapılarınızda modern, sağlıklı ve kullanışlı soğutma sistemlerinin oluşturulmasında bizden yardım isteyiniz.

sogutma kulesi