Soğutma Kuleleri

Soğutma kuleleri, üretim veya iklimlendirme işlerinde, soğutma suyu ısısının atmosfere gönderilmesinde kullanılan cihazlardır. Su soğutmalı soğutma gruplarında kondenser ısısı, soğutma kulelerinde soğutulan su ile dışarı atılır. Soğutma kulelerinde ısının çekilmesinde suyun buharlaşması esas olduğu için havanın yaş termometre sıcaklığı etkilidir.

Soğutma kuleleri açık ve kapalı olmak üzere iki tiptedir. Açık soğutma kulelerinde, soğutulacak su direkt olarak hava içine küçük memelerden püskürtülür. Küçük damlacıklar halindeki su, etrafından geçen hava tarafından ve kendi buharlaşması vasıtasıyla soğutulur. Sudan havaya duyulur ve gizli ısı biçiminde ısı transferi yapılır. Kapalı soğutma kulelerinde ise, soğutulacak su serpantin şeklindeki boruların içindedir. Borunun dışından ise soğutma havası geçer. Bu sırada boru dışına başka bir su püskürtülür. Bu suyun buharlaşması için gerekli ısı boru içindeki soğutulacak sudan çekilir. Böylece kapalı soğutma kulelerinde soğutulacak su dış ortamla temas etmeyerek, kapalı bir devrede yüzeyli bir soğutucuda soğutulmuş olur. Kuledeki hava akışı zorlanmış ya da doğal olabilir. Isı geçiş yüzeyini arttırmak için dolgu malzemesi kullanılabilir. Zorlanmış akışlı olanlarda hava hareketi radyal veya aksiyal fanlarla sağlanabilir. Bu alternatiflerin her biri ayrı bir kule tipi oluşturur. Kuleler değişik malzemelerden imal edilebilir. İnşai tip kuleler betonarme, ahşap, güçlendirilmiş plastik levhalar; standart kuleler ise genellikle çelik veya güçlendirilmiş plastik levhalardan imal edilirler. Çelik kulelerde korozyona karşı yalnızca galvanizli saç kullanılması veya saç malzemenin boyanması yeterli değildir. Korozyona dayanım için özel işlemden geçmiş, boyalı ve yüzeyi özel film tabakası ile kaplanmış saçlardan mamul kuleler kullanılmalıdır.  Korozif nitelikte su veya atmosferik şartlar söz konusu olduğunda ise, plastik kulelerin kullanımı tavsiye edilir.

Tesisat mühendisliğinde öncü firma Vizyon Mekanik olarak sizlere soğutma kuleleri hizmetini sunmaktayız. Sizde yapılarınızda modern, sağlıklı ve kullanışlı soğutma sistemlerinin oluşturulmasında bizden yardım isteyiniz.

sogutma kulesi
Soğutma Kulesi Çeşitleri